USMS Anniversary Banner
U.S. Marshals Service >> Local District Offices 
Search   

U.S. Marshals Service offices are based on the organizational structure of the Federal District Court system. 

The policies and procedures of the various U. S. Marshals Service District Offices found on this website may vary depending on local rules, local needs, and legal and policy interpretations. These policies and procedures, and any variations among District Offices, are not intended to, do not, and may not be relied upon to create any rights, substantive or procedural, enforceable at law by any party or person in any matter civil or criminal. Nor are any limitations thereby placed on otherwise lawful U. S. Marshals Service prerogatives.

District of Alaska:

Alaska constitutes one judicial district. 

Court for the district is held in Anchorage, Fairbanks, Juneau, Ketchikan, and Nome. 

Northern District of Alabama:

The Northern District comprises the counties of Bibb, Blount, Calhoun, Colbert,  Cherokee, Clay, Cleburne, Cullman, De Kalb, Etowah, Fayette, Franklin, Greene, Jackson, Jefferson, Lamar, Lauderdale, Lawrence, Limestone, Madison, Marion, Marshall, Morgan, Pickens, Saint Clair, Shelby, Sumter, Talladega, Tuscaloosa, Walker, and Winston. 

Court for the Northern District is held in Birmingham, Huntsville, Decatur, Anniston, Tuscaloosa, Gadsden and Jasper. 

 Middle District of Alabama:

The Middle District comprises the counties of  Autauga, Barbour, Bullock, Butler, Chambers, Chilton, Coffee, Coosa, Covington, Crenshaw, Dale, Elmore, Geneva, Henry, Houston, Lee, Lowndes, Macon, Montgomery, Pike, Randolph, Russell, and Tallapoosa. 

Court for the Middle District is held in Montgomery, Dothan and Opelika.

Southern District of Alabama:

The Southern District comprises the counties of Baldwin, Choctaw, Clarke, Conecuh, Dallas, Escambia, Hale, Marengo, Mobile, Monroe, Perry, Washington and Wilcox. 

Court for the Southern District is held in Mobile and Selma.

Eastern District of Arkansas:

The Eastern District comprises the counties of Arkansas, Chicot, Clay, Cleburne, Cleveland, Conway, Craighead, Crittenden, Cross, Dallas, Desha, Drew, Faulkner, Fulton, Grant, Greene, Independence, Izard, Jackson, Jefferson, Lawrence, Lee, Lincoln, Lonoke, Mississippi, Monroe, Perry, Phillips, Poinsett, Pope, Prairie, Pulaski, Randolph, Sharp, St. Francis, Stone, Saline, Van Buren, White, Woodruff and Yell.  

Court for the Eastern District is held in Little Rock, Batesville, Helena, Jonesboro and Pine Bluff.

Western District of Arkansas:

The Western District comprises the counties of Ashley, Baxter, Benton, Boone, Bradley, Calhoun, Carroll, Clark, Columbia, Crawford, Franklin, Garland, Hempstead, Hot Spring, Howard, Johnson, Lafayette, Little River, Logan, Madison, Marion, Miller, Montgomery, Nevada, Newton, Ouachita, Pike, Polk, Scott, Searcy, Sebastian, Sevier, Union and Washington.

Court for the Western District is held in Fort Smith, El Dorado, Texarkana, Hot Springs, Fayetteville and Harrison.

District of Arizona:

The District of Arizona comprises the counties of Apache, Cochise, Coconino, Gila,  Graham, Greenlee, La Paz, Maricopa, Mohave, Navajo, Pima, Pinal, Santa Cruz, Yavapai and Yuma.

Court for the District is held in Phoenix, Tucson, Flagstaff, Prescott and Yuma

Northern District of California:

The Northern District comprises the counties of Alameda, Contra Costa, Del Norte, Humboldt, Lake, Marin, Mendocino, Monterey, Napa, San Benito, Santa Clara, Santa Cruz, San Francisco, San Mateo, and Sonoma. 

Court for the Northern District is held in San Francisco, Eureka, Oakland, and San Jose.

Central District of California: The Central District comprises the counties of Los Angeles, Orange County, Riverside, San Bernardino, San Luis Obispo, Santa Barbara and Ventura. 

Court for the Central District is held in Los Angeles, Riverside, Pasadena, Santa Ana and Santa Barbara.
Southern District of California:

The Southern District comprises the counties of Imperial and San Diego. 

Court for the Southern District is held in San Diego and El Centro.

Eastern District of California: The Eastern District comprises the counties of Alpine, Amador, Butte, Calaveras, Colusa, El Dorado, Fresno, Glenn, Inyo, Kern, Kings, Lassen, Madera, Mariposa, Merced, Modoc, Mono, Nevada, Placer, Plumas, Sacramento, San Joaquin, Shasta, Sierra, Siskiyou, Solano, Stanislaus, Sutter, Tehama, Trinity, Tulare, Tuolumne, Yolo, and Yuba. 

Court for the Eastern District is held in Sacramento and Fresno. 

District of Colorado:

Colorado constitutes one judicial district. 

Court shall be held at Boulder, Denver, Durango, Grand Junction, Montrose, Pueblo, and Sterling. 

District of Connecticut

Connecticut constitutes one judicial district. Court shall be held at Bridgeport, Hartford, New Haven, New London, and
Waterbury.  

District of Columbia - District Court
District of Columbia - Superior Court
District of Delaware:

Delaware constitutes one judicial district. 

Court shall be held at Wilmington. 

Northern District of Florida:

 

The Northern District comprises the counties of Alachua, Bay, Calhoun, Dixie, Escambia, Franklin, Gadsden, Gilchrist, Gulf, Holmes, Jackson, Jefferson, Lafayette, Leon, Levy, Liberty, Madison, Okaloosa, Santa Rosa, Taylor, Wakulla, Walton, and Washington.

Court for the Northern District is held in Tallahassee, Gainesville, Marianna, Panama City and Pensacola.

Middle District of Florida:

The Middle District comprises the counties of Baker, Bradford, Brevard, Charlotte, Citrus, Clay, Collier, Columbia, De Soto, Duval, Flagler, Glades, Hamilton, Hardee, Hendry, Hernando, Hillsborough, Lake, Lee, Manatee, Marion, Nassau, Orange, Osceola, Pasco, Pinellas, Polk, Putnam, St. Johns, Sarasota, Seminole, Sumter, Suwannee, Union, and Volusia.

Court for the Middle District is held in Tampa, Fernandina, Fort Myers, Jacksonville, Live Oak, Ocala, Orlando and Saint Petersburg.

Southern District of Florida:

The Southern District comprises the counties of Broward, Dade, Highlands, Indian River, Martin, Monroe, Okeechobee, Palm Beach, and St. Lucie.

Court for the Southern District is held in Miami, Fort Lauderdale, Fort Pierce, Key West and West Palm Beach.

Northern District of Georgia:
 

The Northern District comprises the counties of Banks, Barrow, Bartow, Carroll, Catoosa, Chattooga, Cherokee, Clayton, Cobb, Coweta, Dade, Dawson, De Kalb, Douglas, Fannin, Fayette, Floyd, Forsyth, Fulton, Gilmer, Gordon, Gwinnett, Habersham, Hall, Haralson, Heard, Henry, Jackson, Lumpkin, Meriwether, Murray, Newton, Paulding, Pickens, Pike, Polk, Rabun, Rockdale, Spalding, Stephens, Towns, Troup, Union, Walker, White and Whitfield.

Court for the Northern District is held in Atlanta, Gainesville, Rome and Newnan.

Middle District of Georgia:

The Middle District comprises the counties of  Baker, Baldwin, Ben Hill, Berrien, Bibb, Bleckley, Brooks, Butts, Calhoun, Chattahoochee, Clarke, Clay, Clinch, Colquitt, Cook, Crawford, Crisp, Decatur, Dooly, Dougherty, Early, Echols, Elbert, Franklin, Grady, Greene, Hancock, Harris, Hart, Houston, Irwin, Jasper, Jones, Lamar, Lanier, Lee, Lowndes, Macon, Madison, Marion, Miller, Mitchell, Monroe, Morgan, Muscogee, Oconee, Oglethorpe, Peach, Pulaski, Putnam, Quitman, Randolph, Schley, Seminole, Stewart, Sumter, Talbot, Taylor, Terrell, Thomas, Tift, Turner, Twiggs, Upson, Walton, Washington, Webster, Wilcox, Wilkinson and Worth.

Court for the Middle District is held in Macon, Albany, Columbus, Athens, Thomasville and Valdosta.

Southern District of Georgia:

The Southern District comprises the counties of Appling, Atkinson, Bacon, Brantley, Bryan, Bulloch, Burke, Camden, Candler, Charlton, Chatham, Coffee, Columbia, Dodge, Effingham, Emanuel, Evans, Glascock, Glynn, Jeff Davis, Jefferson, Jenkins, Johnson, Laurens, Liberty, Lincoln, Long, McDuffie, McIntosh, Montgomery, Pierce, Richmond, Screven, Taliaferro, Tattnall, Telfair, Toombs, Treutlen, Ware, Warren, Wayne, Wheeler and Wilkes.

Court for the Southern District is held in Savannah, Augusta, Dublin, Waycross, Brunswick and Statesboro.

District of Guam: 

Guam constitutes one judicial district.

Court for the District is held in Hagatna.

District of Hawaii:

Hawaii constitutes one judicial district which includes the Midway Islands, Wake Island, Johnston Island, Sand
Island, Kingman Reef, Palmyra Island, Baker Island, Howland Island, Jarvis Island, Canton Island, and Enderbury Island.

The inclusion of Canton and Enderbury Islands in such judicial district shall in no way be construed to be prejudicial to the claims of the United Kingdom to said Islands in accordance with the agreement of April 6, 1939, between the Governments of the United States and of the United Kingdom to set up a regime for their use in common. 

Court shall be held at Honolulu.

Northern District of Iowa:

The Northern District comprises the counties of Allamakee, Benton, Black Hawk, Bremer, Buchanan, Buena Vista, Butler, Calhoun, Carroll, Cedar, Cerro Gordo, Cherokee, Chickasaw, Clay, Clayton, Crawford, Delaware, Dickinson, Dubuque, Emmet, Fayette, Floyd, Franklin, Grundy, Hamilton, Hancock, Hardin, Howard, Humboldt, Ida, Iowa, Jackson, Jones, Kossuth, Linn, Lyon, Mitchell, Monona, O'Brien, Osceola, Palo Alto, Plymouth, Pocahontas, Sac, Sioux, Tama, Webster, Winnebago, Winneshiek, Woodbury, Worth and Wright.

Court for the Northern District is held in Cedar Rapids, Dubuque, Fort Dodge, Mason City, Sioux City, and Waterloo.

Southern District of Iowa:

The Southern District comprises the counties of Adair, Adams, Appanoose, Audubon, Boone, Cass, Clarke, Clinton, Dallas, Davis, Decatur, Des Moines, Fremont, Greene, Guthrie, Harrison, Henry, Jasper, Jefferson, Johnson, Keokuk, Lee, Louisa, Lucas, Madison, Mahaska, Marion, Marshall, Mills, Monroe, Montgomery, Muscatine, Page, Polk, Pottawattamie, Poweshiek, Ringgold, Scott, Shelby, Story, Taylor, Union, Van Buren, Wapello, Warren, Washington and Wayne.

Court for the Southern Division is held in Des Moines, Council Bluffs, Creston, Davenport, Keokuk and Ottumwa.

District of Idaho:

Idaho, exclusive of Yellowstone National Park, constitutes one judicial district. 

Court shall be held at Boise, Coeur d'Alene, Moscow, and Pocatello.

Northern District of Illinois:
 
The Northern District comprises the counties of Boone, Carroll, Cook, De Kalb, Du Page, Grundy, Jo Daviess, Kane, Kendall, Lake, La Salle, Lee, McHenry, Ogle, Stephenson, Whiteside, Will and Winnebago.

Court for the Western Division is held in Chicago, Freeport, Rockford and Wheaton.
Central District of Illinois:
 
The Central District comprises the counties of Adams, Brown, Bureau, Cass, Champaign, Christian, Coles, De Witt, Douglas, Edgar, Ford, Fulton, Greene, Hancock, Henderson, Henry, Iroquois, Kankakee, Knox, Livingston, Logan,
McDonough, McLean, Macoupin, Macon, Marshall, Mason, Menard, Mercer, Montgomery, Morgan, Moultrie, Peoria, Piatt, Pike, Putnam, Rock Island, Sangamon, Schuyler, Scott, Shelby, Stark, Tazewell, Vermilion, Warren, and Woodford.

Court for the Central District is held in Springfield, Champaign/Urbana, Danville, Peoria, Quincy and Rock Island.
Southern District of Illinois:

The Southern District comprises the counties of Alexander, Bond, Calhoun, Clark, Clay, Clinton, Crawford, Cumberland, Edwards, Effingham, Fayette, Franklin, Gallatin, Hamilton, Hardin, Jackson, Jasper, Jefferson, Jersey, Johnson, Lawrence, Madison, Marion, Massac, Monroe, Perry, Pope, Pulaski, Randolph, Richland, St. Clair, Saline, Union, Wabash, Washington, Wayne, White, and Williamson.

Court for the Southern District is held in East Saint Louis, Alton, Benton and Cairo.

District of Kansas 

Kansas constitutes one judicial district.

Court shall be held at Kansas City, Lawrence, Leavenworth, Salina, Topeka, Hutchinson, Wichita, Dodge City, and Fort Scott.

Northern District of Indiana:

The Northern District comprises the counties of Adams, Allen, Benton, Blackford, Carroll, Cass, De Kalb, Elkhart, Fulton, Grant, Huntington, Jasper, Jay, Kosciusko, Lake, Lagrange, La Porte, Marshall, Miami, Newton, Noble, Porter, Pulaski, Starke, Steuben, St. Joseph, Tippecanoe, Wabash, Warren, Wells, White and Whitley.


Court for the Northern District is held in South Bend, Fort Wayne, Hammond and Lafayette.

Southern District of Indiana:
 
The Southern District comprises the counties of Bartholomew, Boone, Brown, Clark, Clay, Clinton, Crawford, Davies, Dearborn, Decatur, Delaware, Dubois, Fayette, Floyd, Fountain, Franklin, Gibson, Greene, Hamilton, Hancock, Harrison, Hendricks, Henry, Howard, Jackson, Jefferson, Jennings, Johnson, Knox, Lawrence, Madison, Marion, Martin, Monroe, Montgomery, Morgan, Ohio, Orange, Owen, Parke, Perry, Pike, Posey, Putnam, Randolph, Ripley, Rush, Scott, Shelby, Spencer, Sullivan, Switzerland,  Tipton, Union, Vanderburgh, Vermilion, Vigo, Warrick, Washington and Wayne.

Court for the Southern District is held in Indianapolis, Evansville, New Albany, Richmond and Terre Haute.
Eastern District of Kentucky:

 

The Eastern District comprises the counties of Anderson, Bath, Bell, Boone, Bourbon, Boyd, Boyle, Bracken, Breathitt, Campbell, Carroll, Carter, Clark, Clay, Elliott, Estill, Fayette, Fleming, Floyd, Franklin, Gallatin, Garrard, Grant, Greenup, Harlan, Harrison, Henry, Jackson, Jessamine, Johnson, Kenton, Knott, Knox, Laurel, Lawrence, Lee, Leslie, Letcher, Lewis, Lincoln, McCreary, Madison, Magoffin, Martin, Mason, Menifee, Mercer, Montgomery, Morgan, Nicholas, Owen, Owsley, Pendleton, Perry, Pike, Powell, Pulaski, Robertson, Rockcastle, Rowan, Scott, Shelby, Trimble, Wayne, Whitley, Wolfe, and Woodford.

Court for the Eastern District is held in Lexington, Ashland, Catlettsburg, Covington, Frankfort, Jackson, London, Pikeville, and Richmond.

Western District of Kentucky:

The Western District comprises the counties of Adair, Allen, Ballard, Barren, Breckenridge, Bullitt, Butler, Caldwell, Calloway, Carlisle, Casey, Christian, Clinton, Crittenden, Cumberland, Daviess, Edmonson, Fulton, Graves, Grayson, Green, Hancock, Hardin, Hart, Henderson, Hickman, Hopkins, Jefferson, Larue, Livingston, Logan, Lyon, McCracken, McLean, Marion, Marshall, Meade, Metcalfe, Monroe, Muhlenberg, Nelson, Ohio, Oldham, Russell, Simpson, Spencer, Taylor, Todd, Trigg, Union, Warren, Washington, and Webster.

Court for the Western District is held in Louisville, Bowling Green, Owensboro, and Paducah.

Eastern District of Louisiana:


The Eastern District comprises the parishes of Assumption, Jefferson, Lafourche, Orleans, Plaquemines, Saint Bernard, Saint Charles, Saint James, Saint John the Baptist, Saint Tammany, Tangipahoa, Terrebonne, and Washington. 

Court for the Eastern District is held in New Orleans and Houma.

Middle District of Louisiana:

The Middle District comprises the parishes of Ascension, East Baton Rouge, East Feliciana, Iberville, Livingston, Pointe Coupee, Saint Helena, West Baton Rouge, and West Feliciana. 

Court for the Middle District is held in Baton Rouge.

Western District of Louisiana:

The Western District comprises the parishes of Acadia, Allen, Avoyelles, Beauregard, Bienville, Bossier, Caddo, Calcasieu, Caldwell, Cameron, Catahoula, Claiborne, Concordia, Jefferson Davis, De Soto, East Carroll, Evangeline, Franklin, Grant, Iberia, Jackson, Lafayette, La Salle, Lincoln,
Madison, Morehouse, Natchitoches, Ouachita, Rapides, Red River, Richland, Sabine, Saint Landry, Saint Martin, Saint Mary, Tensas, Union, Vermilion, Vernon, Webster, West Carroll, and Winn. 

Court for the Western District is held in Alexandria, Lafayette, Lake Charles, Monroe, Opelousas and Shreveport.

District of Maine:

 

The district of Maine comprises the counties of Androscoggin, Aroostook, Cumberland, Franklin, Hancock, Kennebec, Knox, Lincoln, Penobscot, Piscataquis, Sagadahoc, Somerset, Waldo, Washington and York.

Court is held in Bangor and Portland.

District of the Northern Mariana Islands:

The District of the Northern Mariana Islands constitutes one judicial district.

Court for the District is held in Saipan.

District of Maryland: The District comprises the counties of Allegany, Anne Arundel, Baltimore, Calvert, Caroline, Carroll, Cecil, Charles, Dorchester, Frederick, Garrett, Harford, Howard, Kent, Montgomery, Prince George's, Queen Anne's, Somerset, St. Mary's, Talbot, Washington, Wicomico, and Worcester, and the City of Baltimore. 

Court for the District is held in Baltimore, Cumberland, Denton and at a suitable site in Montgomery or Prince George's County not more than five miles from the boundary of Montgomery and Prince George's Counties. 
District of Massachusetts: The District comprises the counties of Barnstable, Berkshire, Bristol, Dukes, Essex, Franklin, Hampden, Hampshire, Middlesex, Nantucket, Norfolk, Plymouth, Suffolk and Worcester.

Court for the District is held in Boston, New Bedford, Springfield, and Worcester.
Eastern District of Michigan:

The Eastern District comprises the counties of Alcona, Alpena, Arenac, Bay, Cheboygan, Clare, Crawford, Genesee, Gladwin, Gratiot, Huron, Iosco, Isabella, Jackson, Lapeer, Lenawee, Livingston, Macomb, Midland, Monroe, Montmorency, Oakland, Ogemaw, Oscoda, Otsego, Presque Isle, Roscommon, Saginaw, Saint Clair, Sanilac, Shiawassee, Tuscola, Washtenaw, and Wayne.

Court for the Eastern District is held Detroit, Ann Arbor, Bay City, Flint, and Port Huron.

Western District of Michigan: 

The Western District comprises the counties of Alger, Allegan, Antrim, Baraga, Barry, Benzie, Berrien, Branch, Calhoun, Cass, Charlevoix, Chippewa, Clinton, Delta, Dickinson, Eaton, Emmet, Gogebic, Grand Traverse, Hillsdale, Houghton, Ingham, Ionia, Iron, Kalamazoo, Kalkaska, Kent, Keweenaw, Lake, Leelanau, Luce, Mackinac, Manistee, Marquette, Mason, Mecosta, Menominee, Missaukee, Montcalm, Muskegon, Newaygo, Oceana, Ontonagon, Osceola, Ottawa, Saint Joseph, Schoolcraft, Van Buren and Wexford.

Court for the Western District is held in Grand Rapids, Kalamazoo, Lansing, Marquette, Sault Sainte Marie and Traverse City.

District of Minnesota

Minnesota constitutes one judicial district comprising six divisions.    

The First Division comprises the counties of Dodge, Fillmore, Houston, Mower, Olmsted, Steele, Wabasha, and Winona.

Court for the First Division shall be held at Winona.

The Second Division comprises the counties of Blue Earth, Brown, Cottonwood, Faribault, Freeborn, Jackson, Lac qui Parle, Le Sueur, Lincoln, Lyon, Martin, Murray, Nicollet, Nobles, Pipestone, Redwood, Rock, Sibley, Waseca, Watonwan, and Yellow Medicine.

Court for the Second Division shall be held at Mankato.

The Third Division comprises the counties of Chisago, Dakota, Goodhue, Ramsey, Rice, Scott, and Washington.

Court for the Third Division shall be held at Saint Paul.

The Fourth Division comprises the counties of Anoka, Carver, Chippewa, Hennepin, Isanti, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Renville, Sherburne, Swift, and Wright.

Court for the Fourth Division shall be held at Minneapolis.

The Fifth Division comprises the counties of Aitkin, Benton, Carlton, Cass, Cook, Crow Wing, Itasca, Kanabec, Koochiching, Lake, Mille Lacs, Morrison, Pine, and Saint Louis.

Court for the Fifth Division shall be held at Duluth.

The Sixth Division comprises the counties of Becker, Beltrami, Big Stone, Clay, Clearwater, Douglas, Grant, Hubbard, Kittson, Lake of the Woods, Mahnomen, Marshall, Norman, Otter Tail, Pennington, Polk, Pope, Red Lake, Roseau, Stearns, Stevens, Todd, Traverse, Wadena, and Wilkin.

Court for the Sixth Division shall be held at Fergus Falls.

Eastern District of Missouri: The Eastern District comprises the counties of Adair, Audrain, Bollinger, Butler, Cape Girardeau, Carter, Chariton, Clark, Crawford, Dent, Dunklin, Franklin, Gasconade, Iron, Jefferson, Knox, Lewis, Lincoln, Linn, Macon, Madison, Maries, Marion, Mississippi, Monroe, Montgomery, New Madrid, Pemiscot, Perry, Phelps, Pike, Ralls, Randolph, Reynolds, Ripley, Saint Charles, Saint Francois, Saint Genevieve, Saint Louis, Schuyler, Scotland, Scott, Shannon, Shelby, Stoddard, Warren, Washington, Wayne and the city of Saint Louis.

Court for the Eastern District is held in Saint Louis, Hannibal and Cape Girardeau.
Western District of Missouri:

The Western District comprises the counties of Andrew, Atchison, Barton, Barry, Bates, Benton, Boone, Buchanan, Caldwell, Callaway, Camden, Carroll, Cass, Cedar, Christian, Clay, Clinton, Cole, Cooper, Dade, Dallas, Daviess, De Kalb, Douglas, Gentry, Greene, Grundy, Harrison, Henry, Hickory, Holt, Howard, Howell, Jackson, Jasper, Johnson, Laclede, Lafayette, Lawrence, Livingston, McDonald, Mercer, Miller, Moniteau, Morgan, Newton, Nodaway, Oregon, Osage, Ozark, Pettis, Platte, Polk, Pulaski, Putnam, Ray, Saint Clair, Saline, Stone, Sullivan, Taney, Texas, Vernon, Webster, Worth and Wright.

Court for the Western District is held in Kansas City, Joplin, Jefferson City, Saint Joseph and Springfield.

Northern District of Mississippi: The Northern District comprises the counties of  Alcorn, Attala, Benton, Bolivar, Calhoun, Carroll, Chickasaw, Choctaw, Clay, Coahoma, De Soto, Grenada, Humphreys, Itawamba, Lafayette, Lee, Leflore, Lowndes, Marshall, Monroe, Montgomery, Oktibbeha, Panola, Pontotoc, Prentiss, Quitman, Sunflower, Tallahatchie, Tate, Tippah, Tishomingo, Tunica, Union, Washington, Webster, Winston and Yalobusha.

Court for the Northern District is held in Oxford, Aberdeen, Ackerman, Corinth, Clarksdale and Greenville.

Southern District of Mississippi:

The Southern District comprises the counties of Adams, Amite, Claiborne, Clarke, Copiah, Covington, Forrest, Franklin, George, Greene, Hancock, Harrison, Hinds, Holmes, Issaquena, Jackson, Jasper, Jefferson, Jefferson Davis, Jones, Kemper, Lamar, Lauderdale, Lawrence, Leake, Lincoln, Madison, Marion, Neshoba, Newton, Noxubee, Pearl River, Perry, Pike, Rankin, Scott, Sharkey, Simpson, Smith, Stone, Walthall, Warren, Wayne, Wilkinson and Yazoo.

Court for the Southern District is held in Jackson, Meridian, Natchez, Vicksburg, Biloxi, Gulfport and Hattiesburg.

District of Montana:

Montana, constitutes one judicial district. It varies geographically with flat areas and moderate terrain in the central and eastern parts of the state, and aggressive rocky mountains in the west.

Court shall be held at Billings, Butte, Glasgow, Great Falls, Havre, Helena, Kalispell, Lewistown, Livingston, Miles City, and Missoula.

Eastern District of North Carolina:

The Eastern District comprises the counties of Beaufort, Bertie, Bladen, Brunswick, Camden, Carteret, Chowan, Columbus, Craven, Cumberland, Currituck, Dare, Duplin, Edgecombe, Franklin, Gates, Granville, Greene, Halifax, Harnett, Hertford, Hyde, Johnston, Jones, Lenoir, Martin, Nash, New Hanover, Northampton, Onslow, Pamlico, Pasquotank, Pender, Perquimans, Pitt, Robeson, Sampson, Tyrrell, Vance, Wake, Warren, Washington, Wayne, and Wilson and that portion of Durham County encompassing the Federal Correctional Institution, Butner, North Carolina.

Court for the Eastern District is held in Elizabeth City, Fayetteville, Greenville, New Bern, Raleigh, Wilmington, and Wilson.

Middle District of North Carolina:

The Middle District comprises the counties of Alamance, Cabarrus, Caswell, Chatham, Davidson, Davie, Durham (excluding that portion of Durham County encompassing the Federal Correctional Institution, Butner, North Carolina), Forsythe, Guilford, Hoke, Lee, Montgomery, Moore, Orange, Person, Randolph, Richmond, Rockingham, Rowan, Scotland, Stanly, Stokes, Surry, and Yadkin.

Court for the Middle District is held in Durham, Greensboro, and Winston-Salem.

Western District of North Carolina:

The Western District comprises the counties of Alexander, Alleghany, Anson, Ashe, Avery, Buncombe, Burke, Caldwell, Catawba, Cherokee, Clay, Cleveland, Gaston, Graham, Haywood, Henderson, Iredell, Jackson, Lincoln, McDowell, Macon, Madison, Mecklenburg, Mitchell, Polk, Rutherford, Swain, Transylvania, Union, Watauga, Wilkes, and Yancey.

Court for the Western District is held in Asheville, Bryson City, Charlotte, Shelby, and Statesville.

District of North Dakota:

The District of North Dakota comprises the counties of Adams, Barnes, Benson, Billings, Bottineau, Bowman, Burke, Burleigh, Cass, Cavalier, Dickey, Divide, Dunn, Eddy, Emmons, Foster, Golden Valley, Grand Forks, Grant, Griggs, Hettinger, Kidder, La Moure, Logan, McHenry, McIntosh, McKenzie, McLean, Mercer, Morton, Mountrail, Nelson, Oliver, Pembina, Pierce, Ramsey, Ransom, Renville, Richland, Rolette, Sargent, Sheridan, Sioux, Slope, Stark, Steele, Stutsman, Towner, Traill, Walsh, Ward, Wells and Williams.

Court for the District of North Dakota is held at Fargo, Bismarck, Grand Forks and Minot.

District of Nebraska 

Nebraska constitutes one judicial district.

Court shall be held at Lincoln, North Platte, and Omaha.

District of New Hampshire:

The District of New Hampshire comprises the counties of Belknap, Carroll, Cheshire, Coos, Grafton, Hillsborough, Merrimack, Rockingham, Strafford and Sullivan.

Court for the district is held in Concord and Littleton.

District of New Jersey:
New Jersey constitutes one judicial district. Court shall be held at Camden, Newark and Trenton.
District of  New Mexico:

New Mexico constitutes one judicial district.

Court shall be held at Albuquerque, Las Cruces, Las Vegas, Roswell, Santa Fe, and Silver City. 

District of Nevada:

Nevada constitutes one judicial district. 

Court shall be held at Carson City, Elko, Las Vegas, Reno, Ely, and Lovelock. 

Northern District of New York:

The Northern District comprises the counties of Albany, Broome, Cayuga, Chenango, Clinton, Columbia, Cortland, Delaware, Essex, Franklin, Fulton, Greene, Hamilton, Herkimer, Jefferson, Lewis, Madison, Montgomery, Oneida, Onondaga, Oswego, Otsego, Rensselaer, Saint Lawrence, Saratoga, Schenectady, Schoharie, Tioga, Tompkins, Ulster, Warren, and Washington.

Court for the Northern District is held in Albany, Auburn, Binghamton, Malone, Syracuse, Utica, and Watertown.

Eastern District of New York:

The Eastern District comprises the counties of Kings, Nassau, Queens, Richmond, and Suffolk and concurrently with the Southern District, the waters within the counties of Bronx and New York.

Court for the Eastern District is held in Brooklyn, Hauppauge, Hempstead (including the village of Uniondale), and Central Islip.

Southern District of New York:

The Southern District comprises the counties of Bronx, Dutchess, New York, Orange, Putnam, Rockland, Sullivan, and Westchester and concurrently with the Eastern District, the waters within the Eastern District.

Court for the Southern District is held in New York, White Plains, and in the Middletown-Wallkill area of Orange County or such nearby location as may be deemed appropriate.

Western District of New York:

The Western District comprises the counties of Allegany, Cattaraugus, Chautauqua, Chemung, Erie, Genesee, Livingston, Monroe, Niagara, Ontario, Orleans, Schuyler, Seneca, Steuben, Wayne, Wyoming, and Yates.

Court for the Western District is held in Buffalo, Canandaigua, Elmira, Jamestown, and Rochester.

Northern District of Ohio:

The Northern District of Ohio comprises the counties of Allen, Ashland, Ashtabula, Auglaize, Carroll, Columbiana, Crawford, Cuyahoga, Defiance, Erie, Fulton, Geauga, Hancock, Hardin, Henry, Holmes, Huron, Lake, Lorain, Lucas, Mahoning, Marion, Medina, Mercer, Ottawa, Paulding, Portage,  Putnam, Richland, Sandusky, Seneca, Stark, Summit, Trumbull, Tuscarawas, Van Wert, Williams, Woods, Wayne and Wyandot.

Court for the Northern District is held in Cleveland, Youngstown, Akron and Toledo.

Southern District of Ohio:

The Southern District of Ohio comprises the counties of Adams, Athens, Belmont, Brown, Butler, Champaign, Clark, Clermont, Clinton, Coshocton, Darke, Delaware, Fairfield, Fayette, Franklin, Gallia, Greene, Guernsey, Hamilton, Harrison, Highland, Hocking, Jackson, Jefferson, Knox, Lawrence, Licking, Logan, Madison, Meigs, Miami, Monroe, Montgomery, Morgan, Morrow, Muskingum, Noble, Perry, Pickaway, Pike, Preble, Ross, Scioto, Shelby, Union, Vinton, Warren and Washington.

Court for the Southern District is held in Columbus, Cincinnati, and Dayton.

Northern District of Oklahoma:

The Northern District comprises the counties of Craig, Creek, Delaware, Mayes, Nowata, Osage, Ottawa, Pawnee, Rogers, Tulsa, and Washington.

Court for the Northern District is held in Bartlesville, Miami, Pawhuska, Tulsa, and Vinita.

Eastern District of Oklahoma: The Eastern District comprises the counties of Adair, Atoka, Bryan, Carter, Cherokee, Choctaw, Coal, Haskell, Hughes, Johnston, Latimer, Le Flore Love, McCurtain, McIntosh, Marshall, Murray, Muskogee, Okfuskee, Okmulgee, Pittsburg, Pontotoc, Pushmataha, Seminole, Sequoyah, and Wagoner.

Court for the Eastern District is held in Ada, Ardmore, Durant, Hugo, Muskogee, Okmulgee, Poteau, and S. McAlester.

Western District of Oklahoma:

The Western District comprises the counties of Alfalfa, Beaver, Beckham, Blaine, Caddo, Canadian, Cimarron, Cleveland, Comanche, Cotton, Custer, Dewey, Ellis, Garfield, Garvin, Grady, Grant, Greer, Harmon, Harper, Jackson, Jefferson, Kay, Kingfisher, Kiowa, Lincoln, Logan, McClain, Major, Noble, Oklahoma, Payne, Pottawatomie, Roger Mills, Stephens, Texas, Tillman, Washita, Woods, and Woodward.

Court for the Western District is held in Chickasha, Enid, Guthrie, Lawton, Mangum, Oklahoma City, Pauls Valley, Ponca City, Shawnee, and Woodward

District of Oregon:

Oregon constitutes one judicial district. 

Court shall be held at Coquille, Eugene or Springfield, Klamath Falls, Medford, Pendleton, and Portland.  

Eastern District of Pennsylvania:

The Eastern District comprises the counties of Berks, Bucks, Chester, Delaware, Lancaster, Lehigh, Montgomery, Northampton, and Philadelphia. 

Court for the Eastern District is held in Philadelphia, Allentown, Easton and Reading. 

Middle District of Pennsylvania:

The Middle District comprises the counties of  Adams, Bradford, Cameron, Carbon, Centre, Clinton, Columbia, Cumberland, Dauphin, Franklin, Fulton, Huntingdon, Juniata, Lackawanna, Lebanon, Luzerne, Lycoming, Mifflin, Monroe, Montour, Northumberland, Perry, Pike, Potter, Schuykill, Snyder, Sullivan, Susquehanna, Tioga, Union, Wayne, Wyoming and York. 

Court for the Middle District is held in Scranton, Harrisburg,  Wilkesbarre and Williamsport.

Western District of Pennsylvania:  
 

The Western District comprises the counties of  Allegheny, Armstrong, Beaver, Bedford, Blair, Butler, Cambria, Clarion, Clearfield, Crawford, Elk, Erie, Fayette, Forest, Greene, Indiana, Jefferson, Lawrence, McKean, Mercer, Somerset, Venango, Warren, Washington and Westmoreland.

Court for the Western District is held in Pittsburg, Erie and Johnston. 

District of Puerto Rico:

 Puerto Rico constitutes one judicial district.

Court for the District is held in Mayaguez, Ponce, and San Juan.

District of Rhode Island:

The District of Rhode Island comprises the counties of Bristol, Kent, Newport, Providence and Washington.

Court for the district is held in Providence.

District of South Carolina:

The District of South Carolina comprises the counties of Abbeville, Aiken, Allendale, Anderson, Bamberg, Barnwell, Beaufort, Berkeley, Calhoun, Charleston, Cherokee, Chester, Chesterfield, Clarendon, Colleton, Darlington, Dillon, Dorchester, Edgefield, Fairfield, Florence, Georgetown, Greenville, Greenwood, Hampton, Horry, Jasper, Kershaw, Lancaster, Laurens, Lee, Lexington, Marion, Marlboro, McCormick, Newberry, Oconee, Orangeburg, Pickens, Richland, Saluda, Spartanburg, Sumter, Union, Williamsburg, and York.

Court for the district is held in Columbia, Charleston, Florence, Aiken, Greenville, Anderson, Spartanburg and Beaufort.

District of South Dakota The Northern Division comprises the counties of Brown, Campbell, Clark, Codington, Corson, Day, Deuel, Edmonds, Grant, Hamlin, McPherson, Marshall, Roberts, Spink, and Walworth.

Court for the Northern Division shall be held at Aberdeen.

The Southern Division comprises the counties of Aurora, Beadle, Bon Homme, Brookings, Brule, Charles Mix, Clay, Davison, Douglas, Hanson, Hutchinson, Kingsbury, Lake, Lincoln, McCook, Miner, Minnehaha, Moody, Sanborn, Turner, Union, and Yankton.

Court for the Southern Division shall be held at Sioux Falls.

The central division comprises the counties of Buffalo, Dewey, Faulk, Gregory, Haakon, Hand, Hughes, Hyde, Jerauld, Jones, Lyman, Mellette, Potter, Stanley, Sully, Todd, Tripp, and Ziebach.

Court for the Central Division shall be held at Pierre.

The Western Division comprises the counties of Bennett, Butte, Custer, Fall River, Harding, Jackson, Lawrence, Meade, Pennington, Perkins, and Shannon.

Court for the Western Division shall be held at Rapid City.

Eastern District of Tennessee:

 

The Eastern District comprises the counties of  Anderson, Bedford, Bledsoe, Blount, Bradley, Campbell, Carter, Claiborne, Cocke, Coffee, Franklin, Grainger, Greene, Grundy, Hamblen, Hamilton, Hancock, Hawkins, Jefferson, Johnson, Knox, Lincoln, Loudon, Marion, McMinn, Meigs, Monroe, Moore, Morgan, Polk, Rhea, Roane, Scott, Sequatchie, Sevier, Sullivan, Unicoi, Union, Van Buren, Warren and Washington.

Court for the Eastern District is held in Knoxville, Greeneville, Chattanooga and Winchester.

Middle District of Tennessee:

The Middle District comprises the counties of Cannon, Cheatham, Clay, Cumberland, Davidson, De Kalb, Dickson, Fentress, Jackson, Giles, Hickman, Houston, Humphreys, Lawrence, Lewis, Marshall, Maury, Macon, Montgomery, Overton, Pickett, Putnam, Robertson, Rutherford, Smith, Stewart, Sumner, Trousdale, Wayne, Williamson, Wilson and White.

Court for the Middle District is held in Nashville, Cookeville and Columbia.

Western District of Tennessee:

The Western District comprises the counties of Benton, Carroll, Chester, Crockett, Decatur, Dyer, Fayette, Gibson, Hardeman, Hardin, Haywood, Henderson, Henry, Lake, Lauderdale, Madison, McNairy, Obion, Perry, Shelby, Tipton and Weakley.

Court for the Western District is held in Memphis, Jackson and Dyersburg.

Eastern District of Texas:

The Eastern District comprises the counties of Anderson, Angelina, Bowie, Camp, Cass, Cherokee, Collin, Cook, Delta, Denton, Fannin, Franklin, Grayson, Gregg, Hardin, Harrison, Henderson, Hopkins, Houston, Jasper, Jefferson, Lamar, Liberty, Marion, Morris, Nacogdoches, Newton, Orange, Panola, Polk, Rains, Red River, Rusk, Sabine, San Augustine, Shelby, Smith, Titus, Trinity, Tyler, Upshur, Van Zandt, and Wood.

Court for the Eastern District is held in Tyler, Beaumont, Lufkin, Marshall, Paris, Sherman and Texarkana.

Northern District of Texas:
 
The Northern District comprises the counties of Archer, Armstrong,  Bailey, Baylor, Borden, Brisco, Brown, Callahan, Carson, Castro, Childress, Clay, Cochran, Coke, Coleman, Collingsworth, Comanche, Concho, Cottle, Crockett, Crosby, Dallam, Dallas, Dawson, Deaf Smith, Dickens, Donley, Eastland, Ellis, Erath, Fisher, Floyd, Foard, Gaines, Garza, Glasscock, Gray, Hale, Hall, Hansford, Hardeman, Hartley, Haskell, Hemphill, Hockley, Hood, Howard, Hunt, Hutchinson, Irion, Jack, Johnson, Jones, Kaufman, Kent, King, Knox, Lamb, Lipscomb, Lubbock, Lynn, Menard, Mills, Mitchell, Montague, Moore, Motley, Navarro, Nolan, Ochiltree, Oldham, Palo Pinto, Parker, Parmer, Potter, Randall, Reagan, Roberts, Rockwall, Runnels, Schleicher, Scurry, Shackleford, Sherman, Stephens, Sterling, Stonewall, Sutton, Swisher, Tarrant, Taylor, Terry, Throckmorton, Tom Green, Wheeler, Wichita, Wilbarger, Wise, Yoakum and Young. 
 
Court for the Northern District is held in Dallas, Abilene, Amarillo, Fort Worth, Lubbock, San Angelo and Wichita Falls.
Southern District of Texas:

The Southern District comprises the counties of Aransas, Austin, Bee, Brazoria, Brazos, Brooks, Calhoun, Cameron, Chambers, Colorado, De Witt, Duval, Fayette, Fort Bend, Galveston, Goliad, Grimes, Harris, Hidalgo, Jackson, Jim Hogg, Jim Wells, Kenedy, Kleberg, La Salle, Lavaca, Live Oak, Madison, Matagorda, McMullen, Montgomery, Nueces, Refugio, San Jacinto, San Patricio, Starr, Victoria, Walker, Waller, Webb, Wharton, Willacy and Zapata.

Court for the Southern District is held in Houston, Brownsville, Corpus Christi, Galveston, Laredo, McAllen and Victoria.

Western District of Texas:

 

The Western District comprises the counties of Andrews, Atascosa, Bandera, Bastrop, Bell, Bexar, Blanco, Bosque, Brewster, Burleson, Burnet, Caldwell, Comal, Coryell, Crane, Culberson, Dimmit, Ector, Edwards, El Paso, Falls, Freestone, Frio, Gillespie, Gonzales, Guadalupe, Hamilton, Hays, Hill, Hudspeth, Jeff Davis, Karnes, Kendall, Kerr, Kimble, Kinney, Lampasas, Lee, Leon, Limestone, Llano, Loving, Martin, Mason, Maverick, McCulloch, McLennan, Medina, Midland, Milam, Pecos, Presidio, Real, Reeves, Robertson, San Saba, Somervell, Terrell, Travis, Upton, Uvalde, Val Verde, Ward, Washington, Williamson, Wilson, Winkler and Zavalla.

Court for the Western District is held in San Antonio, Austin, Del Rio, El Paso, Midland-Odessa, Pecos and Waco.

District of Utah  Utah constitutes one judicial district comprising two divisions.

The Northern Division comprises the counties of Box Elder, Cache, Davis, Morgan, Rich, and Weber.

Court for the Northern Division shall be held at Salt Lake City and Ogden.

The Central Division comprises the counties of Beaver, Carbon, Daggett, Duchesne, Emery, Garfield, Grand, Iron, Juab, Kane, Millard, Piute, Salt Lake, San Juan, Sanpete, Sevier, Summit, Tooele, Uintah, Utah, Wasatch, Washington, and Wayne.

Court for the Central Division shall be held at Salt Lake City, Provo, and St. George.
Eastern District of Virginia:

The Eastern District comprises the counties of Accomac, Amelia, Arlington, Brunswick, Caroline, Charles City, Chesterfield, Dinwiddie, Elizabeth City, Essex, Fairfax, Fauquier, Gloucester, Goochland, Greensville, Hanover, Henrico, Isle of Wight, James City, King and Queen, King George, King William, Lancaster, Loudoun, Lunenburg, Mathews, Mecklenburg, Middlesex, Nansemond, New Kent, Norfolk, Northampton, Northumberland, Nottoway, Powhatan, Prince Edward, Prince George, Prince William, Princess Anne, Richmond, Southampton, Spotsylvania, Stafford, Surry, Sussex, Warwick, Westmoreland, and York.

Court for the Eastern District is held in Alexandria, Newport News, Norfolk, and Richmond.

Western District of Virginia:

The Western District comprises the counties of Albemarle, Alleghany, Amherst, Appomattox, Augusta, Bath, Bedford, Bland, Botetourt, Buchanan, Buckingham, Campbell, Carroll, Charlotte, Clarke, Craig, Culpeper, Cumberland, Dickenson, Floyd, Fluvanna, Franklin, Frederick, Giles, Grayson, Greene, Halifax, Henry, Highland, Lee, Louisa, Madison, Montgomery, Nelson, Orange, Page, Patrick, Pittsylvania, Pulaski, Rappahannock, Roanoke, Rockbridge, Rockingham, Russell, Scott, Shenandoah, Smyth, Tazewell, Warren, Washington, Wise, and Wythe.

Court for the Western District is held in Abingdon, Big Stone Gap, Charlottesville, Danville, Harrisonburg, Lynchburg, and Roanoke.

District of Virgin Islands

The District of the Virgin Islands comprises the counties of St. Croix, St. John and St. Thomas. 

Court for the district is held in St. Thomas.

District of Vermont:

Vermont constitutes one judicial district. Court shall be held at Bennington, Brattleboro, Burlington, Montpelier, Rutland, Saint Johnsbury, and Windsor.

Eastern District of Washington:

The Eastern District comprises the counties of Adams, Asotin, Benton, Chelan, Columbia, Douglas, Ferry, Franklin, Garfield, Grant, Kittitas, Klickitat, Lincoln, Okanogan, Pend Oreille, Spokane, Stevens, Walla Walla, Whitman, and
Yakima. 

Court for the Eastern District is held in Spokane, Yakima, Walla Walla, and Richland.

Western District of Washington: 

The Western District comprises the counties of Clallam, Clark, Cowlitz, Grays Harbor, Island, Jefferson, King, Kitsap, Lewis, Mason, Pacific, Pierce, San Juan, Skagit, Skamania, Snohomish, Thurston, Wahkiakum, and Whatcom. 

Court for the Western District is held in Bellingham, Seattle, and Tacoma.

Northern District of West Virginia: The Northern District comprises the counties of Barbour, Berkeley, Braxton, Brooke, Calhoun, Doddridge, Gilmer, Grant, Hampshire, Hancock, Hardy, Harrison, Jefferson, Lewis, Marion, Marshall, Mineral, Monongalia, Morgan, Ohio, Pendleton, Pleasants, Pocahontas, Preston, Randolph, Ritchie, Taylor, Tucker, Tyler, Upshur, Webster, and Wetzel.

Court for the Northern District is held in Clarksburg, Elkins, Fairmont, Martinsburg, and Wheeling.

Southern District of West Virginia: The Southern District comprises the counties of Boone, Cabell, Clay, Fayette, Greenbrier, Jackson, Kanawha, Lincoln, Logan, McDowell, Mason, Mercer, Mingo, Monroe, Nicholas, Putnam, Raleigh, Roane, Summers, Wayne, Wirt, Wood, and Wyoming.

Court for the Southern District is held in Beckley, Bluefield, Charleston, Huntington and Parkersburg.

Eastern District of Wisconsin:

The Eastern District comprises the counties of Brown, Calumet, Dodge, Door, Florence, Fond du Lac, Forest, Green Lake, Kenosha, Kewaunee, Langlade, Manitowoc, Marinette, Marquette, Menominee, Milwaukee, Oconto, Outagamie, Ozaukee, Racine, Shawano, Sheboygan, Walworth, Washington, Waukesha, Waupaca, Waushara, and Winnebago.

Court for the Eastern District is held in Green Bay, Milwaukee, and Oshkosh.

Western District of Wisconsin:

The Western District comprises the counties of Adams, Ashland, Barron, Bayfield, Buffalo, Burnett, Chippewa, Clark, Columbia, Crawford, Dane, Douglas, Dunn, Eau Claire, Grant, Green, Iowa, Iron, Jackson, Jefferson, Juneau, La Crosse, Lafayette, Lincoln, Marathon, Monroe, Oneida, Pepin, Pierce, Polk, Portage, Price, Richland, Rock, Rusk, Saint Croix, Sauk, Sawyer, Taylor, Trempealeau, Vernon, Vilas, Washburn, and Wood.

Court for the Western District is held in Eau Claire, La Crosse, Madison, Superior, and Wausau.

District of Wyoming:

Wyoming and those portions of Yellowstone National Park situated in Montana and Idaho constitute one judicial district.    

Court shall be held at Casper, Cheyenne, Evanston, Lander, Jackson, and Sheridan

 
The organizational structure of the district can be found in the United States Code Title 28, Part I, Chapter 5, Section 81.